SÜRAT KARGODA 100,00 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ!

İade & İptal Sözleşmesi

İPTAL İADE SÜREÇLERİ

Verilen Siparişin iptali

Sipariş verdiniz, Sipariş henüz Firma tarafından kargo'ya verilmedi ve Siz siparişi iptal etmek istiyorsunuz yapmanız gereken şey PANEL başlığı altında yer alan "SİPARİŞLERİM" alanına girmek ve iptal etmek istediğiniz ürünün yanındaki X İşaretine basarak ürünü sipariş aşamasında iptal edebilirsiniz. 

Ürünümü iade etmek istiyorum, İade Şartları nedir, hangi ürünleri iade edebilirim?

Satın aldığınız ürünü, kargodan teslim aldığınız günden itibaren 14 gün içinde aidakozmetik.com’da PANEL başlığı altında "DESTEK TALEPLERİM"e yazılı olarak bildirerek İade, İptal ve Garanti Şartları koşullar dahilinde iade edebilirsiniz. Bu kapsamda geri göndereceğiniz ürünler için herhangi bir “kargo bedeli” ödemezsiniz. İade edeceğiniz ürüne ait, hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerin de aynı anda iade edilmesi gerekir.Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek mal/hizmetler, hızla bozulan ve son kullanma tarihi geçen mal/hizmetler, tek kullanımlık mal/hizmetler, hijyenik mal/hizmetler, saç boyaları,oksidan,ambalajsız olarak gönderilen tüm ürünlerdir. Ayrıca, her türlü  kozmetik malzemelerinde cayma hakkının kullanılabilmesi için mal/hizmetin ambalajının açılmamış, bozulmamış ve kullanılmamış olmaları şartı bulunmaktadır.

Siparişimdeki hediye ürünü iade edebilir miyim?

Sitemizde ücretsiz ürün olarak satılan ürünlerin tek başına iade işlemi yapılmamaktadır. Hediye ürünün iade alınması işlemi ancak ana ürün ile birlikte gönderildiğinde gerçekleştirilmekte olup hem ana ürünü hem de hediye ürünü aynı anda göndermeniz gerekmektedir. Bu sebeple her iki ürün için de iade talebinizin olması gerekmektedir. Gelen ürünlerin her ikisi için de iade işlemi yapılacak ve sadece ana ürüne ödediğiniz bedel size iade edilecektir.

* İade işlemi için göndereceğiniz ürünlerde eğer hediye ürününüz de varsa iade sırasında ana ürün ile birlikte hediye ürünü de bize göndermelisiniz

Ürünümü iade etmek için ne yapmalıyım?

-Lütfen iade işlemi için, ürünü aidakozmetik’e göndermeden önce MÜŞTERİ PANEL'inde bulunan DESTEK TALEPLERİM alanına  başvuru kaydında bulunun. İade sebebinizi, Para veya Puan iade şeklini  ve Havale ile siparişlerde iade yapılacak IBAN numarasını belirtiniz.

-Faturası kurumlar adına düzenlenen siparişlerin iade işlemleri, iade faturası düzenlenmediği takdirde tamamlanamaz.

-İade isteğiniz tarafımıza ulaştıktan sonra değerlendirilip onaylandıktan sonra tarafınıza e-mail ve sms yoluyla kargo gönderi kodu gönderilecektir. Gönderi --kodunu "Siparişlerim" sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ürünümü iade ederken kargo ücreti ödeyecek miyim?

-Aida Kozmetik tarafından tarafınıza bildirilen kargo gönderi kodu ile yapılacak iade işlemlerinde “kargo ücreti” ödemezsiniz. Bu doğrultuda, e-posta adresinize -gönderilecek olan, “kargo gönderi kodu”nu kullanarak anlaşmalı olduğumuz  Kargo ile gönderebilirsiniz.

-İade isteğinizin gerçekleşmesi için "kargo gönderi kodu" olmadan iadenizi tarafımıza lütfen göndermeyiniz.Aksi takdirde oluşacak maaliyet tarafınızca karşılanmayacaktır. 

Kargo şirketine nasıl ulaşıp, ürünü nasıl vereceğim? 

-Sürat Kargo ’ya aşağıda belirtildiği gibi ulaşabilirsiniz. Gönderim aşamasında kargo görevlisine gönderi kodunuzla birlikte alıcının aidakozmetik.com olduğunu belirtmeniz yeterlidir.

-Sürat Kargo Çağrı Merkezi’ni (0 850 202 0 202) arayarak adresinize kurye talep edebilir,

-http://www.suratkargo.com web sitesinde “Gönderi Yap” menüsü altındaki “Tıkla Gönder” servisini kullanarak online kurye talep edebilir,

-Belirttiğimiz linkden size en yakın Sürat Kargo şubesinin adresini öğrenerek doğrudan şubeye teslim edebilirsiniz. 

Ürünü gönderdikten sonra süreci nasıl takip edeceğim?

-Ürününüz aidakozmetik.com tarafından teslim alındıktan sonra ambalajı, aksesuarları, faturası(*) kontrol edilecektir.

-İadenizin iade koşullarına uygun olmaması durumunda ise konu hakkında sizi bilgilendirip ilgili ürün, adresinize  alıcı ödemeli olarak gönderilecektir.

-İade edeceğiniz ürünün faturası kurumsal ise, iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturasıyla birlikte göndermeniz gerekir. İade faturası, kargo payı dahil edilmeden (ürün birim fiyatı + KDV şeklinde) düzenlenmelidir.

İade ettiğim ürünün parasını ne zaman ve nasıl geri alabilirim?

-Gönderdiğiniz ürün/ürünler, aidakozmetik.com tarafından iade işleminin onaylanması durumunda 2 iş günü içinde “ürün bedeli” tarafınıza geri ödenecektir.

-İade işlemi tamamlandığında kayıtlı olan e-posta ve/veya cep telefonunuza bilgi mesajı gönderilir.

-Ödeme şekli “Kredi Kartı” ve tercihiniz “Para İadesi” ise; ödemeniz online olarak hemen kredi kartınıza yapılacak olup sözkonusu talebinizden PAYU ödeme sistemi tarafından herhangi bir komisyon kesintisi yapılmayacak ödemenizin tamamı kredi kartınıza iade edilecektir. Ancak  siparişinizin bir kısmının iade edilmesi halinde siparişinizin tamamından kesilen PAYU ödeme sistemi komisyon oranı iade edilemeyecektir.

-Ödeme şekli “Havale/EFT” veya tercihiniz “Para İadesi” ise; bildirimde bulunduğunuz IBAN hesabınıza paranız geri ödenir.

-Ödemenizin hesabınıza yansıması bankaların işlem sürelerine göre farklılık gösterebilir. İade şekli "Puan ile Ödeme" tercihinde puan anında yüklenir ve gününde kullanılabilir. 

-Para iadeniz alışverişinizde kullanmış olduğunuz kredi kartı veya banka hesabınıza otomatik olarak iadenizin onaylandığı anda yapılmaktadır. İade işleminin banka veya kart hesabınıza yansıma süresi ise bankanızın işlem sürecine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

-İade işlemi aidakozmetik.com tarafından bankanıza yapıldığı an, hesabınıza tanımlı olan e-mail adresine bilgisi gönderilecektir.